Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gminy chcą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Setki wniosków o dofinansowanie

Data publikacji: 2017-09-13, Data modyfikacji: 2017-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Gminy chcą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Setki wniosków o dofinansowanie

Prawie 700 wniosków wpłynęło o dofinansowanie w 2017 r. wydarzeń lokalnych związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że w 2018 r. tych wniosków mogą być tysiące.

Sellin, który jest pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości RP, przypomniał, że program "Niepodległa" podzielony został na trzy priorytety - ogólnopolski, regionalny i lokalny oraz międzynarodowy. "Jeśli chodzi o wydarzenia lokalne zrobiliśmy już pierwszy nabór wniosków tylko do zrealizowania na rok 2017, bo program jest obliczony na pięć lat - od 2017 do 2021, bo chcemy objąć tymi obchodami wszystkie wydarzenia, które w tym czasie, sto lat temu, miały miejsce" - mówił Sellin w wywiadzie dla radia RDC.

"Przecież Polska nagle nie wyłoniła się 11 listopada 1918 r., ale potem powstał Sejm Ustawodawczy, potem konstytucja, a w międzyczasie trzeba było tę niepodległość obronić, trzeba było wykuwać granice. Nad Bałtyk dotarliśmy dopiero 10 lutego 1920 r. - to jest dla moich Kaszubów i moich Pomorzan najważniejsza data, wcale nie 11 listopada. Musieliśmy też wygrać wojnę z bolszewikami, Bitwę Warszawską w 1920 r. Następnie były traktat ryski w 1921 r., granica wschodnia ustalona w 1921 r., a granica zachodnia dopiero w 1922 r., Górny Śląsk przejęty dopiero w 1922 r." - wyliczał wiceminister. "Chcemy te wszystkie wydarzenia objąć obchodami" - podkreślił. 

Poinformował, że na różne lokalne wydarzenia zaplanowane tylko na 2017 r. wpłynęło prawie 700 wniosków. "W połowie roku ogłosiliśmy nabór. Spodziewaliśmy się, bo to czas wakacyjny był, że przyjdzie z 200 wniosków, a przyszło prawie 700, takie jest zapotrzebowanie społeczne z różnych województw" - powiedział Sellin. 

"Teraz te wnioski rozpatrujemy, będziemy szybko podejmować decyzje i przekazywać środki, żeby te wydarzenia mogły się odbyć" - zaznaczył. 

"Na rok 2018 spodziewamy się tysięcy wniosków z poziomu lokalnego i regionalnego, skoro na kawałek 2017 r. dostaliśmy 700 wniosków, to na rok 2018 - najważniejszy, kluczowy, myślę, że będziemy mieli tysiące wniosków" - ocenił. 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    proszowicki

    Powiat proszowicki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie małopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz są Proszowice. Na powiat składają się dwa miasta: Proszowice i Nowe Brzesko, a także 6 gmin: Proszowice, Nowe Brzesko, Koniusza, Koszyce, Pałecznica, Radziemice.

    Urbanizacja jest tu na bardzo niskim poziomie. Jest to powiat o charakterze rolniczym, w którym aż 88,8% powierzchni stanowią użytki rolne. Lasy praktycznie tu nie występują, bo stanowią zaledwie 1,6% powierzchni całego powiatu. Zachowało się tu wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej.

    Dojechać tu można drogą krajową nr 79 lub wojewódzką 775 776 768.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola